CENTRUM MEDYCZNE W CHOJNICACH

Jak do nas dojechać

nfz

Pobranie krwi
Pobrania krwi należy dokonywać w godzinach porannych, między godziną 7 a 9. Powinieneś pozostawać na czczo – powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin przed badaniem, nie pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek 2 – 3 dni przed badaniem. W miarę możliwości pobranie przeprowadź przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Pobranie moczu do badania ogólnego i na posiew
Przed planowanym pobraniem próbki zaopatrz się w pojemnik właściwy dla konkretnego badania. W przypadku badania ogólnego będzie to pojemnik jednorazowy, a przy badaniu na posiew musi to być pojemnik jałowy (sterylny) lub podłoże transportowo – wzrostowe. Mocz pobierz rano po nocnym spoczynku i pamiętaj o prawidłowym pobraniu materiału.

Badanie dobowej zbiórki moczu
Przed badaniem zaopatrz się w duży pojemnik z podziałką do zbierania moczu, który przez cały okres zbiórki będziesz przechowywał w lodówce oraz w pojemnik jednorazowy, w którym później dostarczysz próbkę moczu ze do Laboratorium. Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano i przeprowadzaj ją przez okres 24 godzin. Zanotuj godzinę rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

Pobranie próbki kału
Przed pobraniem próbki zakup w aptece specjalny pojemnik transportowy z przyczepioną do nakrętki łopatką i przygotuj czyste, suche naczynie, które będzie Ci służyć za toaletę. W okresie poprzedzającym badanie stosuj zwyczajową dietę. Jeśli na co dzień przyjmujesz leki skonsultuj się z lekarzem, czy powinieneś je odstawić. Do badania należy pobrać kał z kilku miejsc.  

Badanie w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella
W punkcie pobrań zaopatrz się w 3 wymazówki – próbki kału zbierać będziesz przez 3 dni. Przygotuj czyste i suche naczynie, który będzie Ci służyć za toaletę. Następnie pobierz próbkę (całkowicie opróżniając pęcherz moczowy i oddając kał), na pojemniku zapisz datę oraz godzinę pobrania. Tak przygotowaną próbkę przechowuj w temperaturze pokojowej. Czynność powtórz przez 2 kolejne dni.

Pobranie nasienia
Przed badaniem zaopatrz się w jałowy pojemnik do pobrania próbki. Powinieneś również zachować wstrzemięźliwość seksualną na 3-5 dni przed pobraniem nasienia i zrezygnować ze spożywania alkoholu. Próbkę możesz przygotować zarówno w domu, jak i w gabinecie. Nasienie nie może być pozyskane z prezerwatyw, gdyż mogą być one pokryte środkami plemnikobójczymi.

Pobranie plwociny na badanie bakteriologiczne
Przed pobraniem zaopatrz się w jałowy pojemnik do pobrania próbki. Próbkę pobierz rano – bezpośrednio po przebudzeniu się. Przed pobraniem plwociny umyj zęby i dokładnie wypłucz jamę ustną przegotowaną wodą. Następnie wykrztuś plwocinę, wypluj ją do przygotowanego pojemnika i dostarcz pobrany materiał do laboratorium (próbka musi znaleźć się tam w ciągu 2 godzin od pobrania).

Pobranie wymazów z narządów płciowych
U kobiet wymazy pobierane są z cewki moczowej, pochwy oraz szyjki macicy, a u mężczyzn z cewki moczowej i prącia. Na 48 godzin przed pobraniem próbki należy zrezygnować ze współżycia płciowego, a także ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych i nie stosować leków dopochwowych oraz innych maści i kremów.

Pobranie wymazu z gardła
Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu z gardła zrezygnuj ze spożywania posiłków lub przyjdź na wizytę na czczo.Materiał do badania pobiera lekarz lub przeszkolony personel medyczny. W dniu badania nie stosuj płukanek do ust i innych środków, zrezygnuj również z tabletek do ssania. Umyj zęby szczoteczką z niewielką ilością łagodnej pasty.