CENTRUM MEDYCZNE W CHOJNICACH

Jak do nas dojechać

nfz

O stanie hipoglikemii mówi się wtedy, gdy jest zbyt mało glukozy we krwi. Jeżeli stężenie glukozy we krwi spada poniżej 50 mg %, mózg jest niedożywiony, co powoduje zaburzenia w jego pracy, mogące doprowadzić do utraty przytomności, a czasem do drgawek. Organizm człowieka broni się przed wystąpieniem hipoglikemii. Zwykle występują objawy sygnalizujące ten stan. Każdy chory trochę inaczej odczuwa niedocukrzenie.

 
Objawy:

Do najczęstszych objawów należą:

  • Zlewne poty, drżenie rąk, uczucie słabości, gorsze i podwójne widzenie, bóle głowy, uczucie głodu, kołatanie serca
  • Chory często jest rozdrażniony, może nawet zachowywać się agresywnie.
  • Szczególnym problemem są niedocukrzenia pojawiające się podczas snu. Rodzina obserwuje, że jest on spocony.

Zwykle najniższy poziom cukru jest około godz. 3:00 w nocy.

 
Co należy w takim wypadku robić?

Ważne jest częste badanie cukru we krwi przed snem. Jeżeli cukier jest niski warto rozważyć spożycie dodatkowego posiłku (węglowodanowo-białkowego, np. kanapka z chudą wędliną), aby uniknąć nocnego niedocukrzenia.

U niektórych pacjentów nie ma wyraźnych objawów zapowiadających niedocukrzenie. Może dojść do gwałtownego zasłabnięcia z utratą przytomności.

Przedłużające się niedocukrzenie prowadzi do śpiączki hipoglikemicznej. Ciężkie niedocukrzenia mogą prowadzić nawet do śmierci, mogą też powodować uszkodzenie mózgu z zaburzeniami pamięci.

 
JAKIE SĄ PRZYCZYNY NIEDOCUKRZENIA?

Przyczyną niedocukrzenia jest aktualny nadmiar insuliny, która powoduje tak szybką ucieczkę glukozy z krwi do tkanek, że w pewnym momencie może jej brakować we krwi.

Nadmiar insuliny mogą spowodować błędy przy jej wstrzykiwaniu:

  • - omyłkowo nabrano za dużo insuliny do strzykawki
  • - nieprawidłowo ustalona, za duża dawka

Do niedocukrzenia często prowadzą błędy w odżywianiu się pacjenta:

  • - pacjent nie spożył posiłku po wstrzyknięciu sobie insuliny
  • - posiłek był zbyt mały
  • - przerwa między posiłkami była zbyt duża

Przyczyną niedocukrzenia może być również sytuacja, w której organizm zużywa więcej glukozy niż zwykle. Dzieje się tak podczas aktywności fizycznej.


JAK POSTĘPOWAĆ PRZY OBJAWACH NIEDOCUKRZENIA?

  • przy łagodnych objawach należy spożyć dodatkowy posiłek zawierający węglowodany i białko
  • przy silniejszych objawach należy wypić szklankę osłodzonej (2-3 łyż. cukru) herbaty, a następnie dodatkowy posiłek
  • jeżeli chory straci przytomność należy natychmiast wezwać Pogotowie Ratunkowe
  • rodzina pacjenta może wstrzyknąć domięśniowo glukagon

Opracowała: Edyta Lutowska (na podst. książki dr n. med. Mariusza Tracza)